20 października ukaże się książka pt. „W obronie Krzyża” (red. Maria Kominek OPs i Stanisław Krajski), stron 208. Zamówienia można złożyć na stronie: krajski.com.pl
okładka
A oto „Wprowadzenie” do tej książki autorstwa Stanisława Krajskiego zamieszczone na jej początku:
Bezpośrednio po 3 sierpnia 2010 r. (dniu, w którym nastąpiła nieudana próba przeniesienia Krzyża Smoleńskiego do kościoła św. Anny) rozmawiałem przez telefon z panią Hanną Wujkowską. W trakcie tej rozmowy nawiązaliśmy oczywiście do tych wydarzeń i wtedy dowiedziałem się, że pani Wujkowska ma kontakt z panią Mirką – osobą, która jest wciąż obecna pod Krzyżem i która koordynuje dyżury pod nim. Poprosiłem o numer telefonu do pani Mirki, zadzwoniłem do niej i zaoferowałem pomoc. Następnego dnia spotkaliśmy się u mnie w domu i w trakcie godzinnej rozmowy ustaliliśmy, że prowadzona przez panią Marię Kominek i mnie „Internetowa Gazeta Katolików” (http://www.krajski.com.pl/) będzie zamieszczać wszystkie informacje dotyczące tego co dzieje się pod Krzyżem i wokół Krzyża, relacje osób spod Krzyża, dokumenty (np. listy do władz wystosowane przez obrońców Krzyża), inne materiały związane z tą sprawą. W ten sposób w sprawę zaangażowała się bez reszty pani Maria Kominek i to nie tylko jako redaktor „Internetowej Gazety Katolików”, ale również w wielu innych porządkach.
Od tego momentu byliśmy w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym oraz osobistym z wieloma Obrońcami. Zaczęliśmy zamieszczać wszystkie materiały, które przychodziły do nas od Obrońców Krzyża (głównie relacje z nocnych wydarzeń pod Krzyżem i dokumenty).
Dla nas, dla Marii Kominek i mnie, tak jak dla większości Obrońców Krzyża, sprawa, w którą się zaangażowaliśmy, była i jest przede wszystkim sprawą Krzyża i Polski – katolickiej Polski, sprawą, co trzeba mocno podkreślić, w żaden sposób niezwiązaną z jakąkolwiek opcją polityczną. Znaleźliśmy się w grupie tych katolików rozproszonych po całej Polsce, którzy uświadomili sobie, że tu chodzi o Krzyż, o Chrystusa, o naszą wiarę, o przyszłość Polski, a wszystkie inne wątki i konteksty, które oczywiście się pojawiają, są akcydentalne i drugorzędne.
Nasza (Marii Kominek i moja) aktywność nie ograniczała się tylko do redagowania, pisania i zamieszczania w „Internetowej Gazecie Katolików” tekstów, relacji, dokumentów, zdjęć i filmów. Zaczęliśmy też sporządzać i wysyłać różne dokumenty (np. zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa) oraz dokonywać różnych bezpośrednich interwencji u władz oraz podejmować inne działania.
Najbardziej dramatyczna była jedna z nocy (była to chyba noc z 7 na 8 sierpnia), gdy dzwoniła do mnie spod Krzyża pani Mirka mówiąc, że agresja podpitych „przeciwników Krzyża” przekracza wszelkie granice i Obrońcy Krzyża zaczynają być bici i boją się o swoje bezpieczeństwo, a policja nie chce interweniować. Część tej nocy spędziłem więc przy telefonie dzwoniąc do Komendy Stołecznej Policji, do znajomych adwokatów (o radę w jaki sposób najlepiej interweniować), do posłów i senatorów (z prośbą o telefoniczne interwencje).
W nocy z 9 na 10 sierpnia byliśmy oczywiście w pobliżu Krzyża wraz z panią Hanną Wujkowską i panią Mirką, której bezpośrednio do samego Krzyża nie dopuszczono. O wydarzeniach tej nocy opowiedziałem w „Aktualnościach dnia” w Radio Maryja (ta relacja jest na stronie internetowej Radia Maryja). Warto w tym miejscu tylko wspomnieć o jednym. Nigdy w życiu nie odczuwałem tak bardzo bliskości szatana i nie odczuwałem jego nienawiści do Krzyża, Chrystusa, Polski. Otaczał nas wyjący, podpity, agresywny tłum. Napierał na nas, próbował rozproszyć i zastraszyć modlących się. Najbardziej agresywni brali się do bicia nas. Uspokajały ich podjęte przez Marię Kominek i Hannę Wujkowską działania (kropiły ich święconą wodą lub dotykały ich twarzy i piersi palcami zmoczonymi w święconej wodzie – taki był tłum i taka bliskość ludzi).
Tu chodzi o Krzyż, o istotę naszej wiary, o to jaka będzie Polska jutro. To dopiero początek innych działań przeciwko Krzyżowi i Polsce. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.
Ta książka nie ma autora. Trudno też powiedzieć, że ma wielu autorów. To raczej zbiór różnego typu dokumentów odnoszących się do tego, co działo się na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim po 10 kwietnia 2010 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu 3 sierpnia – 29 września 2010 r. Późniejsze wydarzenia będą uwzględniane na końcu książki w kolejnych jej dodrukach (jeśli takie dodruki będą miały miejsce).
Dokumenty te stanowią opowieść o Obrońcach Krzyża, o ich heroicznej modlitewnej walce o Prawdę, o miejsce Krzyża w polskim życiu publicznym, o to, by Polska była Polską.
Zawierają też opis bezprecedensowych ataków dokonywanych na Krakowskim Przedmieściu na Obrońców Krzyża, na Krzyż Smoleński, na Krzyż jako taki, na Kościół katolicki, jego świętości i wartości.
Książka składa się z pięciu części i niewielkiego materiału autorstwa Stanisława Krajskiego pt. „Trzeba zrozumieć co się stało”, w którym autor próbuje uchwycić istotę problemu i wydarzeń.
Nie jest chyba ważne, w jakiej kolejności będą Państwo czytali te części.
Kluczowa jest tu część ostatnia zawierająca relacje świadków wydarzeń spisane przez nich samych lub, głównie, przez Stanisława Krajskiego, a w niektórych wypadkach przez Marię Kominek OPs.
Ci świadkowie to: Mirka Zielińska, Darek Wernicki, „Lidia”, Stanisław Krajski, Maria Kominek, Norbert Kubicki, Paweł Łapiński, Bożena, „Weronika”, Kasia, Marcin Bulski, Witek, „Sławomira”, Ela, Joanna, Andrzej, Agata, i kilka innych osób.
Znamy nazwiska 95% z nich.
Poza tymi relacjami dysponujemy również tysiącami zdjęć i setkami relacji filmowych, które znajdują się na naszej stronie wobroniekrzyza.wordpress.com, są zamieszczone gdzie indziej w Internecie lub znajdują się w naszym archiwum.
W części tej znajdują się sporadyczne relacje z okresu 6-26 sierpnia i szczegółowe relacje (co najmniej kilka dziennie) od 27 sierpnia do momentu, w którym ta książka znajdzie się na maszynach drukarskich. Jeżeli zajdzie taka potrzeba jej kolejne dodruki będą zawierać nowe relacje.
Relacje te zawierają szczegółowy opis tego, co działo się w tych dniach pod Pałacem Prezydenckim.
Część pt. „Wydarzenia” prezentuje chronologię wydarzeń i zawiera opis, dzień po dniu, sprawy umieszczenia pod przymusem w zakładzie psychiatrycznym Jana Kossakowskiego.
Część nosząca tytuł „Ludzie spod Krzyża” zawiera notki biograficzne Obrońców Krzyża sporządzone przez nich samych lub przez Stanisława Krajskiego. Nie są tu uwzględnieni wszyscy. Zostały tu zaprezentowane osoby, które poznał Stanisław Krajski i te, o których uzyskał informacje od tych, których poznał.
Cześć nosząca tytuł „Świadectwa, słowa wsparcia i otuchy, owoce” zawiera głównie materiały, które spłynęły na naszą stronę po 27 sierpnia 2010 r. Są to wypowiedzi i oświadczenia różnych osób, jak również niektóre relacje świadków oraz kilka innych materiałów, które zawierają takie lub inne świadectwa.
W części pt. „Refleksja, komentarze, argumenty” znajdują się materiały-artykuły powstałe pomiędzy 3 sierpnia i 15 września 2010 r., autorstwa Marii Kominek OPs, Michała Krajskiego i Stanisława Krajskiego. Są to refleksje, które rodziły się w tamtych dniach oraz reakcje na różne postawy i wydarzenia.
Książka powstała w oparciu o materiały zamieszczone na stronie internetowej pt. „W Obronie Krzyża. Gdzie się podział Krzyż? Stał się nam bramą” (wobroniekrzyza.wordpress.com). Stronę te prowadził w tym czasie głównie Stanisław Krajski (Maria Kominek była 14 dni za granicą) siedząc przy komputerze do 10 godzin dziennie od 26 sierpnia. W okresie od 26 sierpnia do 23 września pojawiło się na tej stronie łącznie: 732 materiały oraz 1732 „Komentarze”, z których zostało zatwierdzonych „do druku” 1476. Książka zawiera tylko cześć z tych materiałów. Są w niej lepiej i czytelniej uporządkowane i w tej formie dotrą do osób, które nie korzystają z Internetu.
Celem tej książki jest ukazanie prawdy o tych wydarzeniach i odczytanie ich właściwego sensu, również w perspektywie woli Bożej.
Książka była wydawana w wielkim pośpiechu. W związku z tym jej korekta była bardzo pobieżna. Przepraszamy za błędy.
Słowo Krzyż jest w tej publikacji pisane w każdym przypadku z dużej litery. Taka była prośba Obrońców Krzyża.
Spis treści:
Stanisław Krajski – Wprowadzenie
Stanisław Krajski – Trzeba zrozumieć to, co się stało
Obrońcy Krzyża – Podziękowanie dla Kapłanów
Część I – Wydarzenia – opracowanie: Stanisław Krajski
Chronologia wydarzeń
Historia Jana Kossakowskiego
Część II – Refleksja, komentarze, argumenty
Stanisław Krajski, Tu chodzi o Krzyż i Polskę
Maria Kominek OPs, Znak, któremu sprzeciwiać się będą
Stanisław Krajski, Dlaczego jesteśmy zobowiązani stanąć w obronie Krzyża stojącego pod Pałacem Prezydenckim?
Stanisław Krajski, Jak długo Krzyż powinien stać pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie?
Maria Kominek OPS, Pod osłoną nocy
Michał Krajski, Do czego nawołuje Krzyż?
Stanisław Krajski, Najprostsze rozwiązanie problemu
Maria Kominek OPs, Czas nowych bezbożników
Stanisław Krajski, Szatana słychać śmiech
Maria Kominek OPs, Polskie Krzyże
Stanisław Krajski, Święto nienawiści
Maria Kominek OPs, Krzyże chciane i niechciane
Stanisław Krajski, Wezwijmy Matkę Bożą na pomoc
Stanisław Krajski, Trzeba oddzielić sprawę Krzyża od sprawy pomnika
Stanisław Krajski, Dlaczego ten Krzyż tak długo stał po 3 sierpnia?
Michał Krajski odpowiada młodemu zagubionemu człowiekowi
Maria Kominek OPs, Odpowiedź na niepublikowane komentarze
Maria Kominek OPs, O Krzyżu wywyższonym i poniżonym
Z rozważań ks. Jacka Bałemby SDB – wyboru dokonała Maria Kominek OPs
Część III – Ludzie spod Krzyża
Część IV – Świadectwa, słowa wsparcia i otuchy, owoce
Część V – Relacje świadków
[…] Wprowadzenie do książki pt. „W obronie Krzyża” […]